Group 528 Group 528
Motosikletinizi yaza nasıl hazırlarsınız? - Kılavuz

Evde biraz daha boş vaktiniz olduğunda, neden kullanışlı bakım kontrol listemizle motosikletinizi yaza hazırlamıyorsunuz? 

Garajda bekleyen motosikletinize atlayıp dışarı çıkmadan önce, yola çıktığınızda her şeyin mümkün olan en iyi durumda olması için kontrol etmeniz gereken birkaç şey var.

Başlamadan önce

Çalışma alanınızın temiz ve düzenli olduğundan emin olun, akü şarj cihazınızı alın, basınçlı yıkama ve temizlik kitini getirin, aletlerinizi sıralayın ve bol miktarda yağlayıcınızın olduğundan emin olun. 

Bu web sayfası sadece bir rehber olarak hazırlanmıştır. İNCİ GS YUASA, verilen bilgilerin takibinden kaynaklanan herhangi bir kişi veya mal hasarından sorumlu tutulamaz. Üretici bilgileri için lütfen motosikletinizin kullanım kılavuzuna başvurun. Emin değilseniz akredite bir sektör uzmanından tavsiye alın. 

Artık motosikletinizi uzun kış uykusundan uyandırmaya hazırsınız. 

1. Yıkama

Motosikletinizi yıkamak, onu yaza hazırlamanın en önemli aşamalarından biridir. Bu sadece aracınızı tüm görkemiyle görmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi motosikletinize olabilecek her açıdan bakmaya zorlar. Herhangi bir gevşek cıvata, pas veya daha sonra dikkat edilmesi gerekebilecek başka bir şey olup olmadığına dikkat edin. 

Elbette kapsamlı bir temizlik, sonbaharda gözden kaçırdığınız kir ve pisliklerden de kurtulmanızı sağlayacaktır! 

Motorcycle Wash (1) Motorcycle Wash (1)
2. Lastikler

Artık motosikletiniz yıkandıktan sonra pırıl pırıl oldu, lastiklerinize de iyice bakın. Yan yüzeyde çatlak, lastik sırtında kesik ve hasar, diğer aşınma ve yıpranmalar veya yavaş delinmeler olup olmadığını dikkatlice kontrol edin. Yanlış bir şey bulursanız gerektiği gibi değiştirin. Her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra, basıncı bir manometre ile kontrol edin ve gerekirse ayarlayın. 

Motorcycle Tyre Check Motorcycle Tyre Check
3. Tekerlekler

Artık lastiklerinizin düzgün olduğunu bildiğinize göre, jantlarınızı ve jant tellerinizi inceleyin. Hasar bulursanız veya herhangi bir şey bükülmüş veya kırılmış görünüyorsa, bayiye gidip yenilerini almanın zamanı gelmiş demektir. 

Motorcycle Wheel Check Motorcycle Wheel Check
4. Frenler

Kalınlığın kullanım kılavuzunuzda belirtilen gereklilikleri karşıladığından emin olmak için fren balatalarınızı ve disklerinizi kontrol edin.  Nemli ve soğuk bazı balataları ve diskleri aşındırabilir, bu nedenle bunları yakından incelemek için birkaç dakikanızı ayırın. Herşeyin yolunda olduğundan emin olduğunuzda, fren hidroliği seviyesini kontrol edin ve gerekirse doldurun veya değiştirin. Son olarak, fren lambasının gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Fren hidroliğinizin zamanla bozulduğunu ve nemi emdiğini unutmamak gerekir. Fren hidroliği değişimi konusunda her zaman motosikletinizin servis programına uymalısınız. 

Motorcycle Brake Check Motorcycle Brake Check
5. Sıvılar

Kışın soğuğu, sönümleme sıvınızı son birkaç ay boyunca buz üzerinde tutmuş olacaktır, bu da hemen olması gerektiği kadar iyi çalışmayacağı anlamına gelir. Eğer motosikletinizde süspansiyon ayarlama imkanı varsa ve ne yaptığınızdan eminseniz, sıcaklık koşullarını hesaba katarak süspansiyonu değiştirmeyi düşünebilirsiniz. 

Motorcycle Fluid Check Motorcycle Fluid Check
6. Yağlayacı

Her şeyi yağlayıp ilk sürüşünüze hazır hale getirmenin zamanı geldi. Zinciri temizleyerek ve belli bir oranda yağlayıcı uygulayarak başlayın. Debriyaj ve gaz kelebeği kablolarının da iyice yağlanmasında fayda vardır. 

Soğutma sıvısı ve yağ seviyelerini kontrol edin, düşük görünüyorsa tamamen doldurun. Tam bir yağ değişimi gerekli değildir, ancak motosikletinizi kışlık depoya koymadan önce yapmadıysanız, bu kesinlikle iyi bir fikirdir. Soğutma sıvısı ve yağ bakımı konusunda da motosikletinizin servis programına uyduğunuzdan emin olmalısınız.

Motorcycle Lubricant Motorcycle Lubricant
7. Yuasa Akü

Akü kılavuzumuzu okuyup incelediyseniz, şimdi akü şarj cihazınızı çıkarma zamanı. Akünüz motosikleti çalıştırmak için mümkün olan en iyi durumda olacaktır.

Motorcycle Battery Check Motorcycle Battery Check

Sürüş öncesi kontroller 

Son olarak, farlarınızın, göstergelerinizin, kornanızın ve diğer tüm sinyallerin hala çalışıp çalışmadığını kontrol edin. 

Sürüş 

Şimdi sıra en iyi kısımda! Motosikletinize atlayın, kontağı açın, motoru çalıştırın ve kendinizi keşfetmeye bırakın. 

Dikkatli sürün!

İlginizi Çekebilir
 • Image 9 (1)

  Motosiklet veya scooter akünüzün daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlarsınız?

 • Motosikletinizin Kış Bitince Neden Çalışmıyor

  Motosikletinizin kış sonrası neden çalışmadığını anlamak

 • Yuasa Farkı

  Yuasa Farkı

 • Akü Ile İlgili Temel Bilgiler Ve Güvenlik.

  Akü ile İlgili Temel Bilgiler ve Güvenlik

 • Akü Seçimi, Etkinleştirme Ve Şarj Etme.

  Akü Seçimi, Etkinleştirme ve Şarj Etme

 • Kurulum, Test Ve Bakım.

  Kurulum, Test ve Bakım

 • YTX®, YTZ&Reg And GYZ&Reg Ticari Markaları

  YTX®, YTZ® ve GYZ® Ticari Markaları

 • Group 530

  YTZ & TTZ Montaj Açıları

 • Image 9 (3)

  Motosiklet Terimleri Sözlüğü

Akunu Bul