Akü Seçimi, Etkinleştirme Ve Şarj Etme. Akü Seçimi, Etkinleştirme Ve Şarj Etme.
Akü Seçimi, Etkinleştirme ve Şarj Etme

Motosiklet ve powersport aküleri için Akü Seçimi, Etkinleştirme ve Şarj Etme 

Akü Seçimi 

Doğru akünün seçilmesi, müşteri memnuniyetini nihai olarak etkileyeceğinden önemli bir karardır. Akü sorunları genellikle belirli bir uygulama için yanlış akü seçiminden kaynaklanır.

Motosikletiniz için doğru aküyü burada bulabilirsiniz 

Yuasa, belirli bir araç için birden fazla akü listeleyebilir. Yeni bir aküyü araçta takılı olanla eşleştirirken dikkatli olun - doğru akü olduğundan emin olun, aksi takdirde aynı "sorun" tekrarlanabilir ve akünün tekrar değiştirilmesine neden olabilir. Motor modifiye edilmişse ve daha yüksek sıkıştırma veya daha büyük hacme sahipse, Yüksek Performanslı AGM tipleri gibi daha fazla marş kapasitesine sahip bir akü iyi çalışacaktır. Motosiklet uzun süre kullanılmayacaksa AGM veya YuMicron aküler iyi bir seçimdir. 

Sensörler Hakkında 

Konvansiyonel akü kullanan birçok powersport aracı fabrikadan akü sensörleriyle donatılmış olarak gelir. Sensör, aracın gösterge panelinde bir uyarı ışığı yakarak akü elektrolit seviyesini gösterir. Bu, aküye su ekleme zamanının geldiğini gösterir. 

Akü sensörleri her bir aküyle eşleştirilir ve birbirlerinin yerine kullanılamaz. Akü sensörü orijinal ekipman (OE) olsa bile, yeni aküyle eşleşmeyebileceğinden akü değiştirilirken değiştirilmelidir. 

Bir Aküyü Etkinleştirme 

Yuasa aküleri fabrikadan iki şekilde çıkar: FabrikadaAktive Edilmiş (FA) akü elektrolitle doldurulur, sızdırmaz hale getirilir ve fabrikada şarj edilir. Bu aküler belirli bir süre içinde kullanılmalıdır ve süresiz olarak saklanamaz. Diğer akü tipi kuru olarak gönderilir ve Konvansiyonel veya AGM tipi bir akü olabilir. Bu aküler bazenŞişe Tedarikli (BS) olarak adlandırılır çünkü elektrolit plastik bir kapta depolanmış olarak gönderilirler. Akü aktive edilmeye hazır olduğunda konteynerden elektrolit ile doldurulur. Contalar açıldıktan sonra bir akü etkinleştirilmeli, şarj edilmeli ve takılmalıdır. Sızdırmaz hale getirilmemiş bir akünün plakaları oksitlenmeye başlayacak ve daha sonra şarj edilmesini zorlaştıracaktır. 

Akıllı Şarj Cihazları 

Bir akü şarj cihazı, yeni bir aküyü veya boşalmış bir aküyü tam kapasiteye getirir. Akü şarj cihazları, akü deşarj olduğunda akünün içine akımın ters yönünde akan doğru akım (DC) gönderir. Buna ek olarak, bir akünün şarj edilmesi, akü boşaldığında gerçekleşen yıkıcı kimyasal süreci (sülfatlaşma) tersine çevirir. Deşarj sırasında kurşun sülfat ve suya dönüşen kurşun plakalar ve elektrolit tekrar kurşun antimon (Geleneksel akü) veya kurşun kalsiyum (AGM akü) olarak değiştirilir. Şarj işlemi kurşun sülfat ve suyu orijinal hallerine döndürür. 

Akıllı Akü Şarj Cihazları, hem sabit akım hem de sabit voltaj teknolojisini birleştirdikleri için en iyi şarj cihazı türleridir. Sabit akımlı şarj cihazının güçlü şarj özellikleri aküyü başlangıçta şarj etmek için kullanılır; daha sonra şarj cihazı otomatik olarak sabit voltaj moduna geçerek aküyü yüzer şarj eder veya bakımını yapar. Akıllı şarj cihazları akünün şarj durumunu izler ve akü belirli bir voltajın altına düştüğünde otomatik olarak şarj etmeye başlar. Bu akıllı teknoloji aynı zamanda akülerin aşırı şarj edilmesini önlemek için kullanılır ve böylece Geleneksel akülerdeki su kaybını azaltır. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

 • Küçük aküleri aşırı şarj edip zarar verebilecekleri için otomotiv tipi veya yüksek hızlı akü şarj cihazları kullanılmamalıdır 
 • Konvansiyonel veya AGM aküleri her zaman doğru akü şarj cihazıyla eşleştirin. Yanlış tipte bir şarj cihazı veya çok fazla amper üreten bir şarj cihazı düşük performansa ve hatta kalıcı hasara neden olabilir 
 • Şarj süresini kısaltmak için yüksek amperli şarj cihazı kullanmayın, aksi takdirde akü garantisi geçersiz olur 

Belirli bir akü için önerilen şarj cihazı akım çıkışını amper cinsinden bulmak için akü amper saat değerini 10'a bölün. Örneğin 14AH bir akü 1,4 amperde şarj edilmelidir (14AH ÷ 10 = 1,4 amper akım). Bu rakamın değerine en yakın olan bir akü şarj cihazı seçin. Tüm Yuasa powersport akülerinin amper saati akü kutusunun önünde veya üstünde yazılıdır. 

İlginizi Çekebilir
 • Image 9

  Motosikletinizi yaza nasıl hazırlarsınız? - Kılavuz

 • Image 9 (1)

  Motosiklet veya scooter akünüzün daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlarsınız?

 • Motosikletinizin Kış Bitince Neden Çalışmıyor

  Motosikletinizin kış sonrası neden çalışmadığını anlamak

 • Yuasa Farkı

  Yuasa Farkı

 • Akü Ile İlgili Temel Bilgiler Ve Güvenlik.

  Akü ile İlgili Temel Bilgiler ve Güvenlik

 • Kurulum, Test Ve Bakım.

  Kurulum, Test ve Bakım

 • YTX®, YTZ&Reg And GYZ&Reg Ticari Markaları

  YTX®, YTZ® ve GYZ® Ticari Markaları

 • Group 530

  YTZ & TTZ Montaj Açıları

 • Image 9 (3)

  Motosiklet Terimleri Sözlüğü

Akunu Bul