Group 529 Group 529
Motosiklet veya scooter akünüzün daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlarsınız?

Yuasa motosiklet aküleri uzun ömür ve daha fazla güç sağlayacak şekilde üretilmiştir. Birkaç basit ipucunu takip ederek ve akünüze düzgün bakarak mümkün olan maksimum kullanım ömrünü elde edebilirsiniz. 

Yangın, patlama veya sızan asit nedeniyle ciddi yaralanmalara karşı kendinizi korumak için her zaman dikkatli olun ve doğru sağlık ve güvenlik yönergelerini izleyin. 

1. Doğru aküyü kullanın

Kulağa çok net gelebilir, ancak akünüzün motosikletiniz için doğru özellikte ve teknolojide olup olmadığını kontrol edin. Yanlış akü kullanımı kısa bir kullanım ömrüne neden olacaktır. Motosikletiniz için doğru aküyü buradan kontrol edebilirsiniz. 

2. Maksimum ömür için yükseltme

Bazı akü modelleri için, düzgün bakıldığı takdirde 3 kata kadar daha uzun ömür sağlayacak bir yükseltme mevcuttur. Bir yükseltme mevcutsa, motosikletinizin aküsünü kontrol ettikten sonra o da burada gösterilecektir. 

Motosiklet ve scooter akü yükseltme tablomuza bakın. 

3. Doğru Şarj Edin

Bir YuMicron veya Konvansiyonel motosiklet aküsünü şarj ederken, her zaman havalandırma kapaklarını açın ve havalandırma kanalının herhangi bir şekilde engellenmediğini kontrol edin. Bu, şarj sırasında yanıcı ve potansiyel olarak patlayıcı gazların birikmemesini sağlayacaktır.

4. Tam Şarj Edin

Herhangi bir dahili hasarı önlemek için akünüzü tam şarjlı tutun. Alternatörünüzün iyi durumda olması koşuluyla, on dakikadan uzun süren yolculuklar bunu sağlayacağından, motosikletiniz düzenli olarak kullanılırken bunu yapmak zor değildir. 

Sürüşe uzun süre ara verdiğinizde veya kısa, seyrek yolculuklar yaptığınızda akünüz tam olarak şarj olmaz, bu nedenle motosikletiniz kullanılmadığında bir motosiklet aküsü akıllı şarj cihazı bağlamanız gerekir. 

Akıllı şarj cihazları, bir aküyü hala motosiklet üzerindeyken güvenli bir şekilde izleyebilir ve bakımını yapabilir. Uzun depolama süreleri boyunca bir tane kullanarak aküyü optimum voltajda tutabilir ve güvenlik sistemleri ile ECU belleklerinin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Bakım moduna sahip olduğundan ve gözetimsiz şarj için güvenli olduğundan emin olmak için her zaman şarj cihazınızın talimatlarını kontrol edin. 

5. Depolama

Aküler şarj edilmediklerinde doğal olarak şarjlarını kaybederler. Şarj seviyesi çok düşerse, geri kazanılamazlar. Kendiliğinden deşarjın yanı sıra, akünün gücünü tüketecek güvenlik sistemleri, immobilizerler ve ECU bellekleri gibi elektrik yüklerini de desteklemesi gerekebilir. 

İNCİ GS YUASA, motosikletinizin aküsünü kış boyunca şarj etmenizi önerir.

Aküler şarj edilmediklerinde doğal olarak şarjlarını kaybederler. Şarj seviyesi çok düşerse, geri kazanılamazlar. Kendiliğinden deşarjın yanı sıra, akünün gücünü tüketecek güvenlik sistemleri, immobilizerler ve ECU bellekleri gibi elektrik yüklerini de desteklemesi gerekebilir. 

İNCİ GS YUASA, motosikletinizin aküsünü kış boyunca şarj etmenizi önerir. 

6. Bakım

Uygun bir bakım programına uymak kullanım ömrünü uzatacaktır. Bu, akü modeline göre farklılık gösterse de tipik bir program şöyledir: 

– Önce negatif terminali olmak üzere aküyü motosikletinizden ayırın  – Aküyü iyi havalandırılan bir yerde temiz, düz bir yüzeye yerleştirin 
– Terminallerde korozyon olup olmadığını kontrol edin. Varsa tel fırça ile temizleyin 

- Buşon kapaklarını çıkarın ve akü üzerinde belirtilen seviyeye kadar saf su doldurun. (Yalnızca bakım gerektirmeyen tiplerde) 
- Buşon kapaklarını sıkıca yerine takın 

İlginizi Çekebilir
 • Image 9

  Motosikletinizi yaza nasıl hazırlarsınız? - Kılavuz

 • Motosikletinizin Kış Bitince Neden Çalışmıyor

  Motosikletinizin kış sonrası neden çalışmadığını anlamak

 • Yuasa Farkı

  Yuasa Farkı

 • Akü Ile İlgili Temel Bilgiler Ve Güvenlik.

  Akü ile İlgili Temel Bilgiler ve Güvenlik

 • Akü Seçimi, Etkinleştirme Ve Şarj Etme.

  Akü Seçimi, Etkinleştirme ve Şarj Etme

 • Kurulum, Test Ve Bakım.

  Kurulum, Test ve Bakım

 • YTX®, YTZ&Reg And GYZ&Reg Ticari Markaları

  YTX®, YTZ® ve GYZ® Ticari Markaları

 • Group 530

  YTZ & TTZ Montaj Açıları

 • Image 9 (3)

  Motosiklet Terimleri Sözlüğü

Akünü Bul